Kazançlı Yatırımlar
SMA İlaçları SGK Tarafından Karşılanacak
Yazar: - 12 Şubat 2022
49
0

SMA ilaçları SGK tarafından karşılanarak bu hastalığa yakalanalar için önemli bir yarar sağlanacak. SMA Tip 1, 2 ve 3 hastalarının ilaç giderleri böylece SGK tarafından karşılanabilecek. Ancak bunun sağlanması için belirli noktaların sağlanması gerekiyor.

Başlıklar

SMA İlaç Bedeli Hangi Durumlarda Ödenecek?

Uzun zamandır SGK SMA ilaçlarını karşılıyor mu sorusu gündeme geliyordu. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bu ilaçların masraflarının karşılanması için gerekli olan düzenlemeler yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan bildiri ile birlikte SMA hastalığı ilaçları SGK kapsamına dahil edildi.

Yapılan bildiriye göre SMA Tip 1 hastalığının tedavisi için kullanılacak olan ilaçlar hekimin yer alacağı 4 uygulama için 3 ay süreli, daha sonraki uygulamalar için ise 4 ay süreli SGK tarafından belirlenmiş olan rapor kapsamında ilaçlar ayrı olarak reçete edilecek.

Buna göre ilaç kullanım onayının hekim tarafından ilk 4 uygulamada tek seferde ve sonraki her uygulama için de ayrı olarak verilmesi durumunda masraflar SGK tarafından karşılanmış olacak.

SMA İlaçları SGK Tarafından Karşılanacak

SMA ilaçları SGK tarafından karşılanacak

SMA Tip 1 İçin Kriterler Neler?

SGK’nın SMA ilaçlarını karşılaması için ise belirli şartlar getirildi. Bu şartlar şu şekilde sıralandı;

  • Genetik ve klinik olacak şekilde SMA Tip 1 tanısı konulmuş olan hastaya, birisi çocuk nörolojisi uzmanı olacak şekilde 3 uzman hekimden oluşan meclis kararına yönelik yurt dışı ilaç kullanım başvurusu yapılması gerekmektedir.
  • Klinik bulgu ve belirtiler de SMA Tip 1 ile uyumlu olacak şekilde 6 ay ya da daha küçükken tespit edilmelidir.
  • İlk 4 doz ilaç kullanımı başlangıç tedavisi olarak kabul edilerek ilk 4 doz ilaç kullanım süresi kapsamında SMA’dan kaynaklı olacak invaziv mekanik solunum desteği ihtiyacı ve süreleri de değerlendirmeye alınmayacaktır.
  • BOS drenajı için implant edilmiş olan şant veya implante edilen bir BOS kateteri bulunmaması gerekir.
  • Bakteriyel menenjit ya da viral ensefalit hastalığı da olmamalıdır.

Bunun yanında SMA Tip-2 ve Tip-3 hastaları için de şartlar yakın benzerlikte oluşturuldu. Ancak 2 ve 3 tip hastalar için tedaviye başlanma koşulları invaiz – non invaiz mekanik solunum desteği ihtiyacının bulunmaması ve normal yutma refleksine sahip olacak şekilde belirlendi.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status