Kazançlı Yatırımlar
Tahvil Piyasası Nedir?
Yazar: - 29 Ekim 2021
59
0

Tahvil piyasası nedir sorusu, ekonomi ve finansal işlemler, yatırımlar ile ilgilenen kişilerin merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Tahvil piyasasının ne anlama geldiğini açıklamadan önce, tahvil kelimesinin ne demek olduğunu açıklamakta fayda vardır.

Tahvil, devletin ya da ticari bir kuruluşun ödünç para sağlama amacı ile çıkarmış olduğu ve yıllık belli oranda bir faiz getiren, alınıp satılabilen değerli kağıtlara verilen addır. Kısacası tahvil bir kıymetli evraktır. Aynı zamanda bir borç senedidir. Tahvil piyasası ise, tahvillerin alınıp satıldığı piyasaya verilen genel addır.

Başlıklar

Tahvil Nedir, Tahvilin Özellikleri Nelerdir?

Tahvil piyasası nedir, nasıl işler, bunu öğrenmeden önce tahvillerin hangi özelliklere sahip olduklarına göz atmak gerekir. Daha sonra piyasanın işleyişi hakkında bilgi verilecektir. Tahviller, devlet eliyle ya da şirketler tarafından çıkarılabilmektedir. Anonim şirketler de tahvil çıkarabilen şirketler arasında yer alır. Bunlara ek olarak tüzel kişiliğe sahip olan belediyeler ve kamu kuruluşları da tahvil çıkarabilir.

Tahvil Piyasası Nedir?

Tahvil Piyasası Nedir?

Tahvillerin çıkarılış amaçları, tahvili çıkaran kurumun finansman ihtiyacını karşılamak istemesidir. Tahvil çıkaran bu kurum, tahvili belirli bir süre içerisinde sabit bir faiz oranı ile bir yatırımcıya borç olarak verir. Tahvillerin vadesi 1 yıldan fazla olabilmektedir. Hatta 20 yıl vadeli tahviller dahi bulunmaktadır. Tahvil alan yatırımcı, tahvili piyasaya ihraç eden tahvil ihraççısı şirketin alacaklısı haline gelir. Yani tahvili satın alan kişiler için tahvil bir alacak senedi niteliği taşımaktadır.

Tahvillerdeki vade sona erdiğinde, tahvil sahibi ile tahvil ihraççısı şirket arasındaki hukuki ilişki de aynı anda sona erer. Daha fazla süre ile birbirlerinden herhangi bir şey talep etmeleri mümkün değildir.

Tahvil Piyasası Nedir, Tahvil Sahibi Nedir?

Tahvil piyasası nedir, sorusunu soran kişiler bu piyasayı merak eden ve büyük ihtimalle tahvil satın almayı düşünen kişiler olabilir. Şu bilinmelidir ki, tahvil satın alan tahvil sahiplerinin, tahvili çıkaran şirketin kar ya da zararı hakkında herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Tahvil getirisi sabit bir menkul kıymettir. Bu nedenle getirisi önceden bilinmektedir ve yatırımcı için de risksiz bir yöntemdir. Bu nedenle tahvil piyasası, pek çok kişinin ilgisini çeken bir piyasa olmuştur.

Tahvil sahipleri, tahvil satın aldığı için şirket üzerinde herhangi bir hak talep edemezler. Şirkete yalnızca finansman olarak ilişkili oldukları için hisse senedi gibi şirkete ortak olmuş olmazlar. Şirket, tahvil sahiplerinin alacaklarını, kar dağıtımı yapmadan önce ödemektedir.

Tahvil Nasıl Satın Alınır?

Çevrimiçi ticaret platformları aracılığı ile bir hesap açarak bir aracı ile tahvilleri satın alabilirsiniz. Tahviller hisse senetlerinden çok daha düşük maliyetli olduğu için pek çok insan tahvil satın almayı tercih edebilir. Tahvil teklifleri, çevrimiçi ticaret platformunuz aracılığı ile incelenebilmektedir. Bu şekilde size uygun olan vade ve faiz oranlarında tahvilleri satın alabilirsiniz. Genel olarak tahvillerin fiyatları ve tahvil faiz oranları ters orantılı şekilde hareket eder. Bu şu demektir: Tahvil fiyatı yükseldiğinde faiz oranı, yani getirisi düşerken getirisi yükseldiğinde ise fiyatı düşer. Tahvil faiz oranlarına kupon oranları adı da verilir.

Tahvil piyasası nedir konusunda en çok merak edilen şey, tahvil piyasasında yatırımcı, tahvilin ne kadar getirisi olacağıdır. Buna bir örnek verecek olursak, 1000 dolar fiyatındaki bir tahvilin vadesi 25 yıldır ve her yıl %15’lik ödeme yapmaktadır. Bu nedenle:

1000 x 0,15 = 150 dolar olur. Yani bu tahvil de size 25 yıl boyunca her yıl 150 dolar getiri sağlayacaktır.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status