Kazançlı Yatırımlar
Tam Altın ile Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark Nedir?
Yazar: - 27 Mart 2020
535
0

Altına yatırım gerçekleştirmek ve birikimlerini altın alarak değerlendirmek isteyen çoğu yatırımcı, altın çeşitleri arasındaki farkları merak ediyor. En çok da tam altın ile cumhuriyet altını ve ata altın ile cumhuriyet altını arasındaki fark araştırılıyor.

Uzun ya da orta vadelerde altın yatırımı gerçekleştirmek istiyorsanız, altınlar arasındaki farkı bilmeniz iyi olur. Çünkü altınların türü ve işçilik gibi noktalar bir altın yatırımının karlılığını mühim ölçüde etkileyebiliyor.

Tam Altın ile Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark

Tam altın, 22 ayar 7,00 gramdan meydana gelen ve içinde 6,42 gram has altın sahip olan bir altın türüdür. Cumhuriyet altını, 22 ayar 7,20 gramdan meydana gelen ve içinde 6,60 gram has altın sahip olan bir diğer altın türüdür.

Tam altın ile Cumhuriyet altını arasındaki fark, altınların gramlarındadır. Tam altın 22 ayar 7,00 gramdan oluşup 6,42 gram has altın bulundururken, Cumhuriyet altını 22 ayar 7,20 gramdan oluşup 6,60 gram has altına sahiptir. Tam altına kıyasla Cumhuriyet altını daha değerli, pahalı ve bariz olarak daha ağırdır.

Ata Altın ile Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark Nedir?
Cumhuriyet altını, değişik ebat ve ağırlıklara sahip 22 ayar altın paralardır. Cumhuriyet altını; Cumhuriyet ziynet altınları ve Cumhuriyet altın sikkeleri olmak üzere iki değişik türe sahiptir. Cumhuriyet altın sikkeleri halk arasında Ata Altın olarak bilinmektedir. Hem Cumhuriyet altın sikkelerinin (Ata Altın) hem de Cumhuriyet ziynet altınlarının ağırlıklarına göre beş değişik türü bulunmaktadır.

Yatırım fırsatları sayfamızdan da çeşitli yatırımlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Reşat Altın ile Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark Nedir?
Reşat altın, Osmanlı İmparatorluğu’nun 35. padişahı ve 114. İslam halifesi Sultan Beşinci Mehmed Reşad adına basılmış olan bir Osmanlı altınıdır. Reşat altın 22 ayar ve 7,20 gramdan oluşmaktadır. Piyasada seyrek bulunabilir olduğundan kaynaklı Cumhuriyet altınına kıyasla daha pahalıdır.

Cumhuriyet altının üstünde Mustafa Kemal Atatürk’ün bir kabartması yer alırken, Reşat altının üstünde Osmanlı Tuğrası’nın bir kabartması yer alır. Bu iki kabartma altınları birbirinden basitçe ayırt etmeyi olası duruma getirir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status