Kazançlı Yatırımlar
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaptırmak Neden Gerekli?
Yazar: - 25 Mart 2022
72
0

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak pek çok avantajı barındırıyor. Esasında SGK kapsamında olanların özel hastanelerde tedavi olmasını sağlayan bu sigorta, bu sayede daha iyi bir sağlık hizmeti almayı da mümkün hale getiriyor.

Başlıklar

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir, Kimler Yaptırır?

Tamamlayıcı sağlık sigortası en genel tanımı ile birlikte özel hastanelerde ücret ödemeden sağlık hizmeti alınmasını sağlayan bir sigorta türüdür. Bilindiği gibi günümüzde devlet hastanelerinde randevu almak ve tedavi olabilmek çeşitli sorunlara, her şeyden önce de zaman kaybına neden olabiliyor. Bu sigorta kapsamında ise SGK’lı olan kimseler özel hastanelerin hizmetlerinden de yararlanabiliyorlar. Devlet destekli olan sigorta, SGK tarafından ödenmeyen ya da ücret limitinin üzerine çıkmış olan tedavi masraflarının karşılanması amacıyla yaptırılıyor.

SGK kapsamına girmeyen ya da SGK’nın kısmi ödeme olarak destek verdiği sağlık hizmetlerinden yararlanmayı sağlayan sigorta bu bakımdan pek çok avantajı da beraberinde getirmiş oluyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaptırmak Neler Sunuyor?

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak önemli avantajlar bulunuyor. Aralarında öne çıkan en büyük avantaj ise özel sağlık sigortaları genelde özel hastanelerde ayakta tedavilerin ortalama yüzde 80 oranında karşılarken tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında tedavi giderlerinin yüzde 100 oranında karşılanması sağlanıyor. Bu sayede ayaktan tedavilerde hastaneye herhangi bir ücret ödemesi yapılmıyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaptırmak Neden Gerekli?

Bunun yanında diğer bir önemli avantaj da teminat kapsamına girilmesi için herhangi bir süreye ihtiyaç duyulmamasıdır. Bu noktada doğum yapacak olanlar için de önemli bir avantaj sağlanıyor ve tamamlayıcı sigorta kapsamına giriş yapanlar özel hastanede doğum yapabiliyorlar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teminatları Neler?

Elbette tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına girmek için teminatlarının yakından bilinmesi önem taşıyor. Sigortanın iki tür teminatı bulunuyor. Yatarak ve ayakta tedavi temel teminatlarıdır. Yatarak tedavi, tek başına da satın alınıyor ve sigorta başlangıç tarihinden itibaren gerçekleşen hastalıklarda özel hastanelerde tedavi olmayı sağlıyor. Ancak yatış gerektiren durumlarda doktorun mutlaka yatış gerektiğini belirtmesi gerekiyor, aksi halde sigortalının talebine göre yatış sağlanmıyor.

Diğer bir teminat olan ayakta tedavi ise tek başına alınmıyor. Ayakta tedavi, yatarak tedavi kapsamına giriyor. Bu kapsamda ayakta yapılacak tüm tahliller, incelemeler, tedaviler özel hastanelerde ücretsiz olarak yapılıyor. Ancak ayakta yapılacak tedaviler poliçede yıllık olarak 6 kez yapılacak şekilde sınırlandırılmıştır. Başka bir deyişle ayakta tedaviyi sigorta kapsamında sadece yıllık 6 kez kullanabilirsiniz. 6 muayeneden sonra oluşacak tedaviler için ise ücret talep edilecektir. Ayakta tedavi kapsamında aynı zamanda fizik tedavi, radyoloji gibi tedavi yöntemleri de girmektedir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası tüm bu özellikleri ile birlikte önemli avantajlar sunuyor. Özellikle devlet hastanelerinde sunulan sağlık hizmetinden memnun olmayanlar için bu sigorta oldukça büyük avantajlar sağlıyor. Tamamlayıcı sağlık sigortasının yanında SGK da devam ettiği için aynı zamanda devlet hastanelerinden de tedavi olmayı sürdürebilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status