Kazançlı Yatırımlar
Temettü Nasıl Alınır?
Yazar: - 03 Eylül 2021
77
0

Temettü nasıl alınır sorusu, yatırım ile ilgilenen kişilerin sık sık sorduğu sorulardan bir tanesidir. Temettü, yatırım yapan kişileri ilgilendiren bir kavramdır. Temettü kelimesi anlam olarak “kar payı” anlamına gelmektedir. Yatırım konusunda ise temettü, bir şirketin, karını hissedarlarına paylaştırmasına verilen addır.

Temettü dağıtımı, bir şirketin yıllık net dönem karından vergi ve diğer giderler çıkarılarak elde edilen kısmın %20’den az olmaması ile birlikte şirketin yatırımcılarına dağıtılmasına denir. Yani şirketin net gelirinin en az %20’si şirketin yatırımcıları arasında pay ediliyor ise bu duruma temettü dağıtımı adı verilir.

Başlıklar

Temettü Dağıtımı Nasıl Gerçekleşir

Temettü nasıl alınır sorusunu sorabilmek için ilk önce bir şirkete yatırımcı olmak, yani hisse senedine sahip olmak gereklidir. Daha sonra bu hisse senedinizin miktarına göre siz de temettü dağıtımından hakkınıza düşen parayı rahatlıkla alabilirsiniz. Fakat şunu bilmek gerekir: Her şirket temettü dağıtımı yapmamaktadır. Bir şirkete yatırım yapmayı planlıyor iseniz ilk önce bu şirketin temettü dağıtımı yapıp yapmadığını araştırmanızı tavsiye ederiz.

Temettü Nasıl Alınır

Temettü Nasıl Alınır

Temettü dağıtımı yapan şirketler genellikle stabil bir büyümeye sahip olan güvenilir şirketlerdir. Bu şirketler oldukça büyük oldukları için karlarını hissedarlarını mutlu etmek ve daha fazla hissedar elde edebilmek için hissedarlar arasında paylaştırır.

Temettü Ne Zaman Alınır

Temettü nasıl alınır sorusu kadar temettü ne zaman alınır sorusu da oldukça önemli ve çok sık sorulan sorulardan bir tanesidir. Temettü dağıtımından yararlanabilmeniz için elinizde o şirkete dair bir hisse senediniz olmalıdır. Ne kadar hisseniz var ise alacağınız temettünün oranı da o kadar yüksek olacaktır. Temettü dağıtımı genellikle yılda 3 kere ya da yılda bir kez olacak şekilde belirlenmiştir. Bu tarihler şirketten şirkete değişkenlik gösterebilmektedir.

Temettü dağıtımının yapılacağı günden bir gün önce hisse senedi almış olsanız dahi dağıtılacak olan temettüden siz de faydalanabilirsiniz. Çünkü temettü alabilmeniz için yapmanız gereken tek şey hisse senedi almaktır ve siz de hisse senedi aldığınız an temettü almaya hak kazanmış olursunuz. Bu nedenle yatırım yapacağınız şirketi ve zamanı iyi belirlemeniz sizin için iyi olacaktır.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status