Kazançlı Yatırımlar
Türkiye’de E-Ticaret Nasıl Yapılır?
Yazar: - 10 Mart 2022
30
0

Türkiye’de e-ticaret yapmak son zamanlarda yoğun ilgi toplayan bir konudur. E-ticaret bir diğer adı ile de elektronik ticarettir. Elektronik ticaret günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması ile hayatımıza girmiştir. Elektronik ticaret online ortamlarda dijital olarak gerçekleşmektedir. Elektronik ticaret herhangi bir ürünün veya hizmetin sanal ortamlarda internet aracılığı ile, çeşitli ödeme yöntemleri kullanarak satış yapmayı ya da alış yapmayı sağlar.

Başlıklar

E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Her işte olduğu gibi e-ticaret işinde de emek harcamak gerekmektedir. Emek harcamanın yanı sıra zaman ayırmak da oldukça önemlidir. İşletme hesabı oluşturduktan sonrasında günlük belli bir süreyi e-ticaret yapılacak olan ortama ayırmak gerekir. Zaman harcamak ve emek etmek, kurulacak olan e-ticaret sitesi için öncelikli temel yapı taşlarıdır. Eğer işlemenin elektronik ticaret sitesine yeterli derecede emek gösterilir ve zaman ayrılırsa hem site gelişimi için hem de işletme gelişimi için önem taşır. Elektronik ticaret sitesinin gelişmesi ve büyümesi için gün içerisinde ortalama 2-3 saat ayırmak yeterli olacaktır.

Elektronik ticarette de site gelişimi için belirli bir bütçe ayırmak gerekmektedir. Elektronik ticaret sitenin büyüme stratejisine bağlı olarak ayrılacak olan bütçe değişkenlik gösterebilir. Uzun vadede gelir elde edilmek isteniyor ise yavaş ve temkinli adımlar atılmalıdır. Kısa sürede yükselişe geçme planları var ise reklam ve analiz süreçleri ile hızlandırılabilir.

E-Ticaret Kullanıcıları Kimlerden Oluşur?

Elektronik ticaret ve ya dijital ticaret; bireyler, şirketler ve kamu kurumları arasında gerçekleşmektedir. E-ticaret’in çok geniş, kapsamlı bir kullanıcı ağı bulunmaktadır. Elektronik ticaretin kullanıcı ağı şunlardan oluşur;

 • Bireyler
 • Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ)
 • Büyük sermaye firmaları
 • Kamu kuruluşları
 • Bankalar
 • Sigorta şirketleri
 • Perakende satış noktaları, butik mağazalar, market zincirleri ve de
 • İkinci el eşya
 • Pazarlama
 • Eğlence, eğitim, giyim, gıda gibi birçok sektör tarafından kullanılabilir.

Türkiye’de E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Türkiye’de elektronik ticaret kullanımı ve kullanımın yaygınlaşması gelişerek büyümektedir. Elektronik ticaret günümüzde en dinamik sektörler arasında yer edinmiştir. Türkiye’de e-ticaret yapılışı diğer ülkelerde de olduğu gibi oldukça basit ve mantıklıdır. Tüketiciler, yaşamlarını kolaylaştırmak adına yeni teknolojiler ile dijital araçlara yönelmişlerdir.

Türkiye’de elektronik ticaret, özellikle teknoloji ve turizm alanının büyümesine fırsat tanımıştır. Türkiye yeniliklere açık ve dinamik bir kullanıcı profiline sahip bir ülkedir. Yeniliklere açık olması Türkiye’de ileri ki zaman diliminde e-ticaret sektörünün ilerleyeceği anlama gelir.

Türkiye’de E-Ticaret Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Türkiye’de e-ticaret işletmeciliği yapabilmek için gereken belgeleri toplamak ve bu belgeler ile vergi dairesine başvuruda bulunmak gerekir. Tüm şartları yerine getirmiş olan işletmelerin ortalama bir hafta sonrasında başvuruları onaylanır. Başvurular başarı ile onaylandıktan sonra dijital ticaret sitesi kurulmalıdır. E-ticaret sitesi kurduktan sonra ise satış yapmaya başlanmalıdır.

 • Elektronik ticaret yapmak için gerekenler kısaca aşağıda belirtildiği gibidir;
 • Öncelikle şahıs firması kurumalıdır.
 • Elektronik Ticaret Bilgi Sistemine kayıt olunmalıdır.
 • Vergi dairesine başvuru yapılmalıdır.
 • E-ticaret sitesi kurulmalıdır.

Türkiye’de e-ticaret yapmak için gerekenler bu şekildedir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status