Kazançlı Yatırımlar
Vadeli Altın Hesabı Nedir ?
Yazar: - 14 Nisan 2020
398
0

Altınları evde mi, bankanın güvenilir kasalarında mı saklayacaksınız? Bütün meselenin bu iki soru bulunduğu haller amacıyla bankalar vadeli altın hesabı açtı. Ne bulunduğunu merak ediyorsanız problemin yanıtı metnin devamında bulabilirsiniz. Altın ile alakalı verileri şimdi sizlere aktarıyoruz.

Vadeli mevduat hesabından değişik olmayan, belirlediğiniz vade süresince belirli bir faiz oranında size kazanç gerçekleştiren bir hesaptır. İlk çıktığı senelerde yalnızca fiziki altınınızı yastık altında gizlemek yerine daha güvenilir bir yer olan bankada saklamayı hedefleyen ve o dönemlerde faiz vermeyen bir hesaptı.

Zamanla faiz karşılığı da oldu vadeli altın hesabının. Böylece daha eskiden yalnızca altınınız amacıyla biçilen değeri altının güncel fiyatı ile dşayetlendirilirken olaya faizin girmesi ile eş güdümlü altınınızın toplam sayısal sayısal sayısal sayısal dşayeti yanısıra bir de belirlediğiniz vade süresince verdiği faiz bedeli ile ek bir gelir elde etmiş olacaksınız.

Vadeli Altın Hesabının İşleyişi Nasıldır?
Öncelikle altınınız sizin bankaya teslim ettiğiniz gibi kalmayacak, bunu bilmelisiniz! Açıklamak gerekirse; 20 cumhuriyet, 25 yarım, 67 adet çeyrek altınınız var ve bütün bunlarla X bankasına vadeli altın hesabı açmaya gittiniz. Altınlarınızı bundan sonra teslim ettiğiniz amacıyla sahip olunan altınınız uzmanlar doğrulusunda sayısal sayısal sayısal sayısal değeri ölçülerek grama dönüştürülecek ve sizin o bankadaki altın hesabınızda X gram altın olmuş olacak.

Siz vadeyi bozmak istediğinizde ya da vadesi bittiğinde elinize yine 20 cumhuriyet, 25 yarım, 67 adet çeyrek geçmeyecek. Bütün bu ziynetin uzmanlar doğrulusunda biçilen sayısal sayısal sayısal sayısal dşayeti kadar gram altınınız olacak. Kazancınız ise altınınızı yatırdığınız gün ile vadeyi bozduğunuz günler arasında gram altın arttıysa değer kazanmış, azaldıysa dşayet yitirmiş olacak.

Bu noktadan sonra şayet anapara korumalı bir fon değilse altınız, vadesi bittiğinde ya da bozdurmak istediğinizde altınınızı teslim ettiğiniz devreye göre 1 gram altın birikimi daha düşükse kazancınız da düşük olacak, altının gram fiyatı artarsa sizin paranızda artacaktır. Ana para korumalı bir vadede ise yalnızca gram altının sayısal sayısal sayısal sayısal değer arttıysa çoktan kazanç sağlayacaksınız. Azaldıysa da kazancınızı korumuş olacaksınız.

Dilediğim Zaman Vadeyi Bozabilir Miyim?
Bu problemin yanıtı ön görü edersiniz ki bankadan bankaya değişmekte. Birçok banka altın mevduat hesabınızdaki altınları bozdurabiliyor. Ancak burada asıl soru, bozdurduğunuz vadeli hesabınızın karşılığı TL olarak mı altın olarak mı size geri dönecek olmalı. Bankanızla uyuşma yapar iken bu soruyu sormayı sakın unutmayın!

Altın Hesabı Nasıl Açılır?
Öncelikle belirlediğiniz bankanın altın hesabı hangi şubelerinde ya da hangi saatler arasında bu hizmeti verdiğini öğrenmelisiniz. Çünkü bankalar bütün şubelerinde ve her vakit bu hizmeti veremiyorlar. Bunun sebebi bankalarda sık sık bir altın uzmanlarinin bulunmamasıdır.

Her bankanın ayrı ayrı koşulları olabilir. Mesela birtakım bankalar vadeli altın hesabı amacıyla en az 10 gr altına gereksiniminiz var derken birtakım bankalarsa 5 gr ile açılış yapabiliyorlar.

Altın Hesabı Nelerden Oluşur?
Cumhuriyet, çeyrek altın gibi birikimleriniz, platin, gümüş ve ziynet eşyası olarak kabul edilen altınlarınız da dahil olmak üzere her türlü ziynet ile altın hesabı açılabilir.

Artık bütün bunları öğrendiğinize göre vadeli altın hesabı açmaya karar vermeniz çok daha basit olacaktır. Altın ile alakalı fikirlerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status