Kazançlı Yatırımlar
Vekaletname ile Bankadan Para Çekme
Yazar: - 19 Ekim 2022
18
0

Vekaletname ile bankadan para çekme yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgi verip nasıl yapıldığını anlatacağız. Vekaletname ile bankadan para çekme işlemi genelde yaşlı veya evden çıkamayacak durumda olan hastalar için gerekli oluyor. Her ne kadar günümüzde internet bankacılığı ve internet alışverişinin gelişmesiyle paraya dokunmadan her türlü işlemi online yapıyor olsak da özellikle çok yoğun işverenler hala birine vekalet verip bankadan para çektirebiliyor. Yalnız her ne kadar vekil vasıtasıyla bankadan para çekmek mümkünse de bu işin bazı prosedürleri var.

Vekalet Verecek Kurum:

Vekaletname ile bankadan para çekme işleminde bir kurumdan vekalet almanız gerekmektedir. Kişiler arasında “adi yazılı sözleşme” dediğimiz türle herhangi bir kağıda “X kişiye bankadan benim adıma para çekme yetkisi veriyorum” şeklinde bir yazı yazıp o kişi yetkili kılınamıyor. Vekaletin muhakkak noter vasıtasıyla verilmesi gerekiyor.

Vekalet Verme Usulü:

Kendi adına bankadan para çekme yetkisini başkasına verecek olan kişinin bizzat notere gitmesi gerekiyor. Bunun yanında yatalak hastalar yerinden kalkamayacağı için eve noter de çağrılabilir. Yalnız eve noter çağırma işlemi belli bir ücrete tabidir. Vekalet verecek kişinin notere bizzat gitmesi veya eve noter çağrılması gerekse de vekalet verilecek kişilerin notere gitmesine gerek yoktur. Hatta bu kişiler farklı şehirlerde bile olsa ilgili kişi adına bankadan para çekme yetkisi kendilerine verilebilir.

Vekalet Vermek İçin Gereken Belgeler:

Vekaletname ile bankadan para çekme işlemini gerçekleştirmek için bir takım belgelere ihtiyacınız vardır. Vekalet çıkarırken vekalet veren ve verilen kişilerin ikişer fotoğrafı ve kimlik fotokopileri gerekiyor. Eğer vekalet kurumsal bazda verilecekse imza sirküleri de gerekiyor.

Vekalette Yazılması Gereken İbare:

Burada dikkat edilecek husus, noterden düzenlenen vekaletnamede muhakkak “Bankadan para çekme yetkisi” ibaresinin geçmesidir. Örneğin bir avukata verdiğiniz vekaletname ile vekaletnamede özel yetki yoksa avukat, müvekkili adına para çekemez. Bununla birlikte, para çekme yetkisi verilecek kişinin illa avukat olmasına gerek yoktur. Sadece vekalette bankadan para çekme yetkisinin açıkça düzenlenmesi gerekiyor.

Vekaletname ile Bankadan Para Çekme :

Vekalet çıkartıldıktan sonra o kişi adına bankadan para çekme yetkisi alan kişi para çekmek için bankaya giderken vekaleti yanına almalı. Vekaleti ibraz edip vekalet veren kişi adına para çekmek istediğini söylemeli. Bu aşamadan sonra banka yetkilisi vekaletin gerçek olup olmadığını araştırır ve vekaletin gerçekliği teyit edilirse talep edilen tutar kadar para vekile ödeme yapacaktır.

Vekaletnamenin İptali:

Vekaletname verilirken belli bir süreliğine verilmemişse, yetkilendirilen kişiye artık ihtiyaç kalmadığında vekaletnamenin muhakkak iptal edilmesi gerekiyor. Zira elinde bankalardan para çekme yetkisine dair belge bulunan kişi bu yetkiyi kötüye kullanabilir.

Vekaletname iptal edilirken yine notere gidilir ve azilname talep edilir. Bu azilname ile bankalardan para çekme yetkisi verilen kişi artık o yetkiden azledilmiş olur. Alınan azilname hem yetkilendirilen kişiye hem de para çekilen bankaya veya bankalara gönderilir. Vekaletname ile para çekme işi bu tür işlemlerle gerçekleşmekte ve vekalet bu şekilde iptal edilmektedir.

Yukarıda sizlere Vekaletname ile bankadan para çekme işleminin nasıl yapıldığını ve nasıl iptal edildiğini detaylı şekilde anlattık. Umarız yazımızı okuyup fayda sağlamışsınızdır. Hepinize iyi günler dileriz ve sitemize tekrar bekleriz. Ayrıca vekalet ile para çekme yaparken karşılaştığınız sorunlar varsa bizlere yorum olarak belirtebilirsiniz. Ayrıca sitemize Google üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status