Kazançlı Yatırımlar
Viop Nedir?
Yazar: - 27 Ekim 2021
61
0

VİOP nedir sorusu, yeni yatırımcılar, ekonomi ve finans ile ilgilenen insanların sık sık sorduğu ve internetten de araştırdığı bir konudur. VİOP, açılım olarak Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası anlamına gelmektedir. Borsa İstanbul bünyesinde hizmet vermektedir. VİOP, en basit şekli ile anlatmak gerekirse bir piyasa türüdür. Bu piyasa, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ve başka araçları elektronik ortamda alıp satabileceğimiz bir piyasadır. VİOP piyasası, avantajları oldukça fazla olan bir piyasa şekli olduğu için bu piyasada işlem yapan kişi sayısı da oldukça fazladır.

VİOP, günümüz sermaye piyasalarına mantıklı yatırım çözümleri sunmaktadır. Bu nedenle yatırımcı tabanı da giderek genişleyen bir piyasa haline gelmiştir. VİOP’ta işlem gören sözleşmelere vadeli işlem sözleşmeleri ve opsiyon sözleşmeleri örnek verilmektedir.

Başlıklar

VİOP Ne Demek, Sözleşme Türleri Nelerdir

VİOP nedir sorusuna temel bir cevap verdikten sonra, bu borsa, yani piyasada kullanılabilen sözleşmelerden de bahsetmek gerekir. Vadeli İşlem Sözleşmeleri, düzenlenmeleri genel olarak enerji ürünleri, metaller, hisse senetleri, hisse senedi endeksleri, faiz oranları ya da dövize bağlı olarak gerçekleşen sözleşmelerdir. Bu sözleşmelerde önceden belirlenmiş bir vade ile ürünler ve kıymetler belirli fiyattan, belirli miktarda satılma yükümlülüğü veren sözleşmelerdir.

Opsiyon Sözleşmeleri ise opsiyon alan tarafa opsiyon priminin ödemesi ile birlikte önceden belirlenmiş olan fiyat ve miktarda ekonomik bir malı ya da kıymet vb. ürünleri alıp – satma hakkı tanıyan sözleşmelerdir. Satan tarafı ise yükümlü kılmaktadırlar.

Viop Nedir?

Viop Nedir?

VİOP’ta İşlem Gören Ürünler

VİOP aracılığı ile alım satımı yapılan, yani işlem gören ürünlerin listesi oldukça fazladır. 50’ye yakın varlık VİOP’ta işlem görmektedir. Borsa İstanbul piyasasında işlem gören ürünler ve enstrümanlar burada da işlem görmektedir. Bunlara örnek olarak:

 • Dolar/TL
 • Euro/TL
 • Euro/Dolar
 • Altın (TL/GR)
 • Altın (USD/ONS)
 • BİST 30

Enstrümanları örnek verilebilir.

VİOP Borsasının Avantajları

VİOP nedir yazımızda VİOP’un tanımı ve hangi ürün ve enstrümanların kullanıldığı dışında, bu borsanın yararlarından da bahsetmek gerekir. VİOP borsasını insanlara cazip kılan pek çok özellik bulunmaktadır.

Bu özellikler aşağıda sıralanmıştır:

 • Her şeyden önce VİOP, Borsa İstanbul bünyesinde yer alan bir piyasa olduğu için oldukça güvenilirdir. Sermaye Piyasası kanunlarına göre işlediği için de şeffaf bir piyasa olma özelliğine sahiptir.
 • VİOP içerisindeki portföy yönetim kolaylığı, portföyün çeşitlendirilebilmesi gibi özellikler insanları VİOP’a çekmektedir.
 • Hem nakit teminatlar hem de TL’nin tüm pozisyonlarının faiz getirmesi ile birlikte insanlar daha fazla kazanç sağlamaktadır.
 • Spot piyasa enstrümanlarına düşük maliyetler ile birlikte yatırım yapılabilmektedir.
 • Çift yönlü piyasa olma özelliğine sahiptir. Yani bu da demektir ki fiyatlar yükselse de düşse de VİOP piyasasında kolaylıkla yatırım yapılabilmektedir.
 • VİOP aynı zamanda demo hesapta ücretsiz bir şekilde pratik yaparak kendinizi geliştirme imkanı da sunmaktadır. Buna ek olarak finansal okuryazarlık eğitimleri de vererek insanların bu alanda bilinçlenmesini, profesyonel yardım almasını sağlamaktadır.
 • Son olarak şunu söyleyebiliriz ki, spot piyasa varlıklarının daha düşük maliyetler ile risk yönetiminin yapılabilmesi, VİOP’un insanlar tarafından çokça tercih edilmesine sebep olmaktadır.

 

VİOP nedir sorusuna ek olarak VİOP hesabı nasıl açılır sorusuna da yanıt verecek olursak: Yatırım hesabı olan kişilerin VİOP sözleşmesini imzalaması, risk testini yapması ile hesapları açılabilir. Yatırım hesabı olmayanların ise kimlikleriyle birlikte yatırım hesabı açtıktan sonra VİOP sözleşmesini imzalaması hesap açmasına olanak sağlayacaktır.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status