Kazançlı Yatırımlar
Yabancı Vatandaşlar Türkiye’de Kredi Çekebilir mi ?
Yazar: - 08 Nisan 2020
440
0

Yabancı Vatandaşlar Türkiye’de Kredi Çekebilir mi ?

Evet, yabancılar Türkiye’de kredi çekebilmektedir. İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve ev kredisi alabilmek amacıyla yabancılar Türkiye’deki bankalara tüketici kredisi müracaatı yapabilmektedir. Bunun amacıyla yabancıların ilgi etmesi gereken birtakım noktalar ile bankalara sunmaları gereken birtakım evraklar mevcuttur.

Türkiye’de Yabancılara Kredi İmkânı
Yabancı uyruklu şahıslar Türkiye’de ev sahibi olmak, bir iş kurmak ya da birtakım greksinimlerini karşılamak üzere bankalara kredi müracaatında bulunmaktadırlar. Türkiye’deki bankalar, önceki senelerde yabancılara kredi sağlama noktasında zorluklar çıkarma eğilimdeyken, devletin son senelerde uygulamaya koyduğu yabancı yatırımları destekleme politikası doğrultusu kapsamında söz hususu tutumlarını değiştirerek daha basit bir şekilde kredi çekme olanakları sunmaya başlamışlardır.

Yabancıların Krediye Başvuru Şartları Nelerdir?
Öncelikle, yabancı bir ülkenin vatandaşı olup da Türkiye sınırları amacıylade ikametgâh eden yabancılar kredi alabilmek amacıyla Türkiye’den almış oldukları ikametgâh ve çalışma izinlerini kanıtlamaları gerekmektedir. Bankalar, yabancılardan en az 12/24 aylık ikametgâh ya da çalışma izninin olmasını istemektedir.

Yabancıların krediye başvurması amacıyla ikametgâh ya da çalışma izni tek başına yeterli olmayıp bir adet de kefil istenmektedir. Yabancıların Türkiye’den sınır dışına dönmemek üzere çıkma olasılığına karşı bankalar, bir Türk vatandaşının kefil olarak gösterilmesini talep etmektedir.

Yabancılardan Tüketici Kredilerine Başvuru İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

-İhtiyaç Kredisi
Yabancılar nakit greksinimlerini karşılamak amacıyla gereksinim kredisine başvurabilirler. Bunun amacıyla başlangıçta müşterinin bir banka hesabı açtırması gerekmektedir.

-Taşıt Kredisi
Yabancılar yeni bir otomobil satın alabilmek amacıyla taşıt kredisine başvurabilirler. Bunun amacıyla başlangıçta müşterinin bir banka hesabı açtırması gerekmektedir.

-Konut Kredisi
Yabancılar Türkiye’den yeni bir konut satın alabilmek istediklerinde finansman gereksinimleri amacıyla konut kredisine başvurabilirler. Bunun amacıyla başlangıçta müşterinin bir banka hesabı açtırması gerekmektedir.

Kredi çekebilmeleri amacıyla ;

-Pasaportun bir kopyası
-Gelir Belgesi
-Çalışma ve Oturma İzni
-Yerli ikamet kefil ya da nakit teminat

gibi belgeler istenmektedir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status