Kazançlı Yatırımlar
Yatırım İçin Dolar Mı Altın Mı: Hangisi Avantajlıdır?
Yazar: - 13 Ocak 2022
159
0

Yatırım için dolar mı altın mı daha mantıklı sorusu, pek çok yatırımcının merak ettiği sorular arasındadır. Yatırımcılar paralarının değerlenmesi için elbette ki en mantıklı yatırım aracının hangisi olduğu konusunda büyük bir araştırmaya girmektedir. Fakat yatırım işi tamamen risksiz bir iş olmadığı için bu konu hakkında %100 net bir bilgi vermek son derece yanlıştır. Bunun sebebi olarak ise, dolar ve altının sürekli değişen kur fiyatları örnek verilebilir. Bu yazımızda yatırım için dolar ve altın arasından hangisinin daha mantıklı olduğu hakkında kısaca bilgi vermiş olacağız.

Yatırım İçin Dolar Mı Altın Mı: Hangisi Avantajlıdır?

Yatırım İçin Dolar Mı Altın Mı: Hangisi Avantajlıdır?

Başlıklar

Dolar ve Altının Son Yıldaki Değişimi

Özellikle Covid – 19 pandemi döneminde dolar ve altının değerindeki değişimi kimse tahmin edemezdir. 2021 yılının son ayında dolar ve altının bir anda çakılması ise pek çok insanı şok eden bir gelişme olmuştur. Fakat tekrar yükselmeye başlasa da, gramı 1000 liradan daha fazlaya çıkmış olan altının gram fiyatı şu aralar 800 TL civarındadır. Aynı şekilde 18 liraya basamak dayamış olan dolar ise şu sıralar 12-13 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Yatırım İçin Dolar Mı Altın Mı

Yatırım için dolar mı altın mı sorusuna yanıt verebilmek için oldukça tehlikeli bir dönemdeyiz. Özellikle pandemi dönemi ve ekonomik problemlerin olduğu bir dönemde olduğumuz için dolar ve altının yükseleceği tahmin edilmektedir. Fakat yine de altın ve doların bir anda düşüşe geçmesi de olmayacak bir ihtimal değildir.

Dolar ve altın, son bir yılda değerini her iki şekilde de hızlı bir şekilde arttırmıştır. Fakat altın, değerini bir anda %100’den daha fazla arttırmıştır. 400-500 TL civarında dolaşan gram altın fiyatı 1000 TL’lere kadar çıkmıştır. Ayrıca altın, tüm dünyaca kabul edilen bir yatırım aracı iken dolar bir döviz olduğu için savaş, pandemi ve politika gibi durumlardan dolayı değerini yitirebilir. Bu nedenle yatırım için dolar mı altın mı sorusuna güvenilirlik açısından altının daha mantıklı olduğu yanıtı verilebilir. Her ne olursa olsun, uzmanlar altının ve doların değerinin artmaya devam edeceğini söylemektedir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status