Kazançlı Yatırımlar
Yatırım için Hangi Altın Alınmalı?
Yazar: - 29 Kasım 2021
40
0

Yatırım için hangi altın alınmalı sorusu, parasını altına yatırıp değerlendirmek isteyen kişilerin internette en çok sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Belirli bir birikimi olan kişiler bu paralarını artırmak istediklerinde paralarını altın ve döviz gibi kıymetlere çevirirler. Çünkü bu kıymetler son zamanlarda hızla arttıkları için kişilerin sermayesi de aynı hızla artış gösterecektir. Altın ise belki de en çok tercih edilen yatırım türlerindendir.

Parasını altına yatırmak isteyen bir kişinin hangi tür altın alması gerektiği de oldukça önemli bir konudur.

Yatırım için Hangi Altın Alınmalı?

Başlıklar

Hangi Altın Daha Karlıdır

Yatırım için hangi altın alınmalı sorusuna uzmanlar farklı yönlerden bakarak cevap vermektedir. İlk önce yatırım amaçlı alınabilecek altınların:

  • Gram altın
  • Çeyrek altın
  • Yarım altın
  • Cumhuriyet altını ve
  • Bilezikler

Olduklarını söylemek gerekir. Bu altınlardan hangisinin daha karlı olduğuna gelirsek, işçiliği en az olan altınların en karlı olduğu söylenebilir. Çünkü altınlar üretilirken üreticilerin işçilik emekleri de altınların satış fiyatını etkilemektedir. Bu nedenle kuyumcularda altının alış fiyatı daima satış fiyatından daha düşüktür. Yani kuyumcu size altını daha yüksek fiyata satarken sizden geri alırken daha düşük fiyata alırlar.

Yukarıda saydığımız sebeplerden ötürü altın alma konusunda az işçilik gerektiren altınların alınabileceğini belirtmiş olduk. Fakat altına yatıracağınız miktarın çok ya da az olması sebebi ile de hangi altını alacağınız değişebilir. Bu duruma örnek olarak; yatırımınızın çok fazla olmadığını düşünürsek işçiliği en az olan gram altınları tercih etmenizde fayda olacaktır. Gram altınlar hem daha ucuz oldukları için az yatırımı olan kişiler için en iyi tercihtir. Fakat yatırımı oldukça yüksek olan kişiler, düz ve işçiliği çok az olan bileziklerden tercih edebilir. Ya da 20 gram şeklinde olan gram altınlardan almayı da tercih edebilir. Bu nedenle yatırım için hangi altın alınmalı sorusunun cevabı değişkenlik göstermektedir.

Çeyrek Altın mı Tam Altın mı

Çeyrek ve tam altın arasında gidip gelenler için ek bilgi olarak şunu söyleyebiliriz: Birçok çeyrek altın alıp işçilik parasını her çeyrek için ödeyeceğinize tam altın alarak işçilik parasını düşürme şansınız vardır.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status