yandex
Kazançlı Yatırımlar
Yatırım Yapacağınız Şirketi Seçerken Kullanabileceğiniz Değişik Yöntemler
Yazar: -28 Mart 2020
155

Yatırım Yapacağınız Şirketi Seçerken Kullanabileceğiniz Değişik Yöntemler

Yatırımcılar, haklı bir şekilde Warren Buffett gibi yatırım efsanelerini takip ederler. Buffett’ın yatırım gerçekleştireceği şirketlerde, rakiplerin kaleyi (şirketi) basıp bütün hazineyi (nakit akışını) kaçırmasını önleyecek bir “hendek” araması meşhurdur.

Ünlü milyarder ve hisse senedi yatırımcısı Buffett bu tür diyor, ama öte yandan çok enteresan yatırım yöntemleriyle ciddi sermaye toplayabilen şirket yöneticileri de var.

Özellikle teknoloji sektörü bu hususta bir hayli yaratıcı. Örneğin Google! Teknoloji devi, yatırım gerçekleştireceği şirketleri saptamak amacıyla “hendek testi” yerine “diş fırçası testi” kullanıyor. Yani, yatırım gerçeklştirmeyi düşündükleri şirketin rakamlarına değil, ürünlerinin bir dış fırçası kadar tüketimi kolay olup olmadığına bakıyorlar.

YouTube ve Android, Google’ın bu testini mutlaka geçtiler. O kadar tüketimi kolaylar ki günde en az iki kez kullanıyoruz. Tıpkı diş fırçası gibi…

E-ticaret devi Amazon’un ise nitelikli bir işletmeyi açıklamak amacıyla kullandığı dört nitelik kriteri var. Bir göz atın; mutlaka harika. Tabii burada şirketin söylemediği mühim şeyleri de belirtmek gerek. Örneğin Amazon, şirket harcamalarının (gönderim, depolama, teknoloji) nasıl üstünlük sağladığı ve üçüncü partilerden nasıl gelir elde edildiği gibi kriterleri belirtmiyor.

Amazon’un 2014 senesinde yatırımcılara gönderdiği bir mektupta yer alan o dört kriter şunlar:

Müşteriler buna bayılmalıdır
İş çok büyük boyutlara ulaşabilir olmalıdır
Sermaye üstünde kuvvetli getirileri olmalıdır
On senelerce vakte karşı dayanma potansiyeline sahip olmalıdır.

Buna numune olarak Amazon’un sanal piyasası gösterilebilir. Bu sanal pazarda üçüncü parti satıcılar, Amazon ürünlerine karşı kendi ürünlerini satıyorlar ama kargoyu ve depolamayı gene Amazon yapıyor. Bunun Amazon’a getirisi ise sitede daha çok trafik ve daha iyi fiziksel altyapı. Bunun neticesinde da müşterilerin satın alma tecrübesi daha da yükseliyor. Bugün Amazon’un satışlarının yarısı, üçüncü parti satıcıların ürünleri üstünden gerçekleşiyor.

Amazon’un başka bir mühim hizmeti de kendi IT greksinimlerini karşılamak amacıyla kurdukları Amazon Web Services (AWS). AWS, bundan sonra üçüncü partilere de hizmet veriyor. Burada ciddi bir sermaye birikimi trendi söz konusu. Bu, hem şirket yatırımlarına mazeret oluyor, hem de başkalarına hizmet sağlayarak kar getiriyor. Amazon’un deyim yerindeyse ticari deha ürünü olan bu işletme modeli vasıtası ile büyük harcamalar, büyük kar kaynaklarına dönüşüyor. Hem kuvvetli bir hendek sağlıyorlar, hem de sermayelerini etkili şekilde kullanıyorlar.

Sizler de yatırım gerçekleştireceğiniz şirketleri belirlerken her bir tekniği ayrı ayrı ya da daha da güzeli üç modeli aynı anda kullanabilirsiniz. Hendek testi, diş fırçası testi ve eldeki kaynakların üstünlük getirecek şekilde tüketimi gibi mühim kriterler doğru şirketlere yatırım yapmanıza yardımcı olabilir.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status