Kazançlı Yatırımlar
Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Ticaretine Giriş
Yazar: - 19 Şubat 2022
57
0

Son yıllarda en popüler gündem maddelerinden biri kripto para birimidir. Genel olarak 8-9 yıl önce kripto paralar adından söz ettirmiştir. Son zamanlarda ise devletlerin kripto parayı yakın takibe alması kripto paraları daha popüler kılmıştır. Özellikle günümüzde pek çok kişi bu para birimleri ile daha çok ilgilenmeye başlamıştır. Bu açıdan yeni başlayanlar için kripto para işlemleri büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle kripto paralara giriş yapmadan önce bu konu ile ilgili bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Başlıklar

Kripto Para Nedir?

Yeni başlayanlara kripto paralar ile ilgili verilecek ilk bilgi bu para biriminin ne olduğudur. Bu açıdan kripto para, güvenlik açısından şifreleme bilimini kullanan dijital ve sanal bir para birimidir ve matematiğe dayalı olarak şifrelenmektedir. Dünyadaki diğer para birimleri ile karşılaştırıldığında insanlar tarafından bu kadar ilgi görmesinin ve sevilmesinin temel nedeni organik bir yapıya sahip olmasıdır. Bu nedenle, henüz herhangi bir hükümet veya merkezi kurum tarafından yönetilemez. Bu durum ise, bu para birimini daha güvenli bir hale getirmektedir.

Kripto Para Ticareti Nedir?

Yeni başlayanlar için kripto sektörü açısından bilinmesi gerekilen bir diğer konu nasıl ticaretinin yapıldığıdır. Kripto para birimi ticareti temelde fiziksel gerçekleşmez, dijital olarak yapılır Borsalar ve diğer sistemler üzerinden kripto para türevleri satın alabilmekte; yükselen ve düşen grafikleri gözlemlenebilmekte ve grafik bazında atılması gereken adımlar belirlenebilmektedir. Dünyada kripto para satın alabileceğiniz birçok site vardır. Bu açıdan bunlardan birinde hesap açarak ticarete başlayabilirsiniz. Türkiye’de ve yurtdışında en popüler kripto para web sitelerinden bazıları şunlardır:

  • Binance
  • Paribu
  • BTCTurk
  • Kraken
  • Coinbase

Herhangi bir siteyi seçtikten sonra yapmanız gereken ilk şey, diğer siteler gibi bir kullanıcı adı ve şifre belirlemek ve kaydı açmaktır. Siteye giriş sağlandıktan sonra hesap ayarlarına girerek kimlik doğrulaması istenmektedir. Bazı platformlarda ise adınıza kayıtlı olan fatura da talep edilebilir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra profiliniz için onay dönemine gireceksiniz. Onaylanırsa, gerekli birimlere para yükleyerek kripto para borsasına yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Hesap onaylandıktan sonra ‘Para Yatırma’ bölümüne girebilir, para biriminizi seçebilir ve gerekli tutarı yatırabilirsiniz. Böylelikle kripto paralara yeni başlamak isteyenler, kolay bir şekilde isteklerine ulaşabilirler.

Kripto Para Ticareti Nasıl Yapılır?

İlk olarak, piyasa bölümüne girmeniz ve ardından satın almak istediğiniz para biriminin türünü seçmeniz gerekmektedir. Satın almak istediğiniz birim sayısını para biriminin değerine göre seçmelisiniz. Satın Al düğmesi ile kripto birimler kişisel cüzdanınıza tanımlanacaktır. Yaptığınız işlemleri işlem geçmişinden de takip edebilirsiniz.

Bitcoin, kripto para dünyasında en yüksek değere sahiptir. Garantili işlem yapmak istiyorsanız, önce Bitocin’i satın alabilirsiniz. Ya da tam tersi; kripto para yeni başlangıç için daha düşük değerli para birimleri (Ethereum, Tron, XRP gibi) de kullanabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status