Kazançlı Yatırımlar
Youtube ile Para Kazanma
Yazar: - 25 Mart 2020
364
0

İnternetle yakından ilgisi olan anında herkes Youtube’dan nasıl para kazanılabildiğini biliyordur. Yine de bilmeyenler amacıyla biraz bahsedecek olursam, çektiğiniz videoları oluşturduğunuz Youtube kanalınızda yayınlıyorsunuz ve Youtube’un gelir paylaşımı vasıtası ile para kazanıyorsunuz.

Youtube, gelir paylaşımı yaptığı yayıncı ortaklarının işini bir ismim daha ileriye götürerek büyük çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Örneğin, yayıncıların daha profesyonel videolar çekebilmeleri amacıyla 5 değişik ülkede 6 değişik kentte stüdyolarıyla -Los Angeles, Berlin gibi- yayıncılara içerik oluşturabilmeleri amacıyla büyük destek veriyor. Youtube ile para kazanmak da iş fikirleri konusunda farklı bir fikirdir.

Keşfetmekle İşe Başlayın

Muhtemel hayranlarınızın senin karşına ne ile çıkacağınızı bilmiyorsanız, keşifle işe başlayın. Daha evvel yayıncıların neler yaptığını, yaptıklarının nasıl reaksiyonlar aldığını ve eksik yanlarını bulun. Keşiflerinizin üstünde düşünün.

Daha kolay bir yolla ilgi alanlarınızı ya da profesyonel olduğunuz hususları bulun. Örneğin, bu işten senede 7.5 milyon doların üstünde para kazanan Felix Kjellberg gibi videolarınızda mizahı konuşun ya da Livie Rose gibi makyajın nasıl yapıldığını anlatın ya da Steven Roberts gibi futbol becerileriyle alakalı videolar çekin. Sadece ilgi duyduğunuz ya da profesyonel olduğunuz konularla alakalı videolar hazırlayarak yayıncılığa başlayabilirsiniz.

Harika İçerikler Oluşturun

Sıradan yayıncılardan sıyrılarak daha çok kazanmak amacıyla harika içerikler oluşturun. Mesela, şimdiye kadar oluşturduğunuz rastgele bir içerik yüz binlerce gösterim almayı başardıysa, aynı videonun üstüne gidin. Yaratıcı fikirler bulun, fikirler sınırsızdır!

En kuvvetli fikirleri bulduktan sonra uygulanabilir olanları süre kaybetmeden deyin.

Abonelerinizi ve Sürdürebilirliği Elde Tutun

Youtube’da başarılı olmanızı sağlayacak en mühim etkenlerden biri de abonelerdir. Videolarınızı izleyen sadık abonelerinize daha çok kulak vermeniz ve daha çok abone edinmek amacıyla sürdürebilir çalışmalar yapmanız, başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Aboneler her vakit daha çok izlerler. Daha çok izlenmek ve içeriklerinizin daha çok görüntülenmesi de daha çok para kazanmanız manasına gelir.

Paylaşmaya Değer İçerikler Oluşturun

Güzel keşifler neticesi harika bir şekilde hazırlanan videolar her vakit paylaşılmaya değer olacaktır. İçerik videolarınızın daha çok paylaşılması daha çok abone kazanmanızı sağlayacaktır.

Paylaşmaya değer videolar hazırlamanın birkaç tesirli yolu amacıyla mühim maddeler.

Güncel Konulardan Bahsedin

Abonelerinizin dikkatini çekebilecek ya da büyük bir kitleyi kapsadığını düşündüğünüz son dakika haberlerine ya da mühim bir mükafat töreniyle alakalı yorum videolarıyla içerik oluşturabilirsiniz. Güncellik, paylaşmaya değer yaratır.

Niş Bir Hususta İçerik Hazırlayın 

Berlin’e seyahat ettiğinizi düşünelim, bu kentteki yaşamı, nerede ne yenilip ne içildiğini, gezip görülebilecek yerlerin nereler olduğunu anlattığınız bir video her bireyin dikkatini çekecektir.

Sıradışı Görüntüleri Yakalayın 

Sıradışı yeteneği ya da becerileri meydana koyan videoları yükleyin. Örneğin, üç ebatlı resimler çizebilen bir dostınızın videosunu çekin ya da metroda harika müzik çalan grubun videosunu yükleyin.

Görüntüleyenlerin Daha Fazla İçerik İzlemelerini Sağlayın

Videolarınızı görüntüleyen bireylerin daha çok içerik izlemelerini teşvik edin. Bunun amacıyla daha daha eskiden hazırladığınız videolara gönderme yapılabilir ya da videonuzun sonuna öneriler listesi ekleyebilirsiniz.

Videolarınızı görüntüleyen bireylerin, videonun tamamını izlemesini sağlayın. Bunun amacıyla ek açıklamalar ve Youtube’un sağladığı başka video içi özelliklerden yararlanabilirsiniz.

İzleyicilerle Doğrudan Konuşun

Videolarınızda izleyicilerle direk konuşun. Youtube, videolarla ön plana çıksa da dünyanın en büyük sosyal ağlarından bir tanesidir ve içerikleri görüntüleyenler fazlası vakit sizi dost olarak görürler.

Bazı sürelerde videolarınızda izleyicilerinize teşekkür mesajları ya da yorumlar alanından gelen soruları cevaplayan tamamlayıcı videolar çekerek kitlenizi elinizde tutabilirsiniz. Tam bir tesir yaratmak amacıyla her vakit natural olun.

Güçlü Fikirlerle Tutarlı Olun

Sürekli aynı yüzü, kişiliği ve ses tonunu kullanmanız tutarlı olabilmeniz amacıyla yeterli olacaktır. Farklı bir yönden bakarsak, sıksık belirli konularda videolar çekmeniz ve aynı saatlerde yayınlamanız da tutarlı olmanızı sağlayacaktır.

Örneğin, video kanalınızda her hafta birtakım dizileri yorumluyorsanız; bunu yapmaya bölümler durumunda devam edebilirsiniz.

Tutarlı olmanızı sağlayacak birtakım fikirler:

Videolarınızı aynı kişilikle sunun.
Düzenli plan yaparak, seçtiğiniz gün ve saatlerde yükleme yapın.
İçeriklerinize bağlı kalın.
Oynatma Listelerini Kullanın

Belirli konularda çektiğiniz videolar amacıyla oynatma listelerini hazırlayın. İzleyiciler her vakit benzer içerikte olan videoları beğenirler. Bu sebeple onların işini kolaylaştırarak, videolarınız amacıyla oynatma listeleri oluşturun.

Son Olarak; Başarınızı Ölçün

Youtube size kanalınızla alakalı istatistikler sunar. Bu istatistikleri derli toplu şekilde takip edin ve ne kadar başarılı olduğunuzu ölçün.

İstatistikler vasıtası ile hangi videolarınızın ne kadar izlendiğini, ne kadar beğenildiğini ya beğenilmediğini hangi videolardan sonra abone kazandığınızı ya da kaybettiğinizi görebilmeniz daha da muhimi izleyenlerin hangi videolarınıza ilgi gösterdiğini istatistikler vasıtası ile görebilir ve kanalınızı geliştirici çalışmalar yapılabilirsiniz.

Bu yazıda şimdiye kadar Youtube ile ön plana çıkarak başarılı olan içerik yayıncılarının uyguladığı fikirlerden bahsettim. Para kazanma konusu ile alakalı yazdığımız başka yazılar amacıyla alakalı kategoriye göz atabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

DMCA.com Protection Status